To już 30. jubileuszowa edycja ogólnoświatowej akcji ekologicznej „Sprzątanie świata”, do której z energią i pełnym przekonaniem włączyli się wychowankowie naszej szkoły. Kampania ta ma na celu podejmowanie działań na rzecz ochrony przyrody. W działaniach na rzecz naszej planety przyłączyliśmy się do Fundacji Nasza Ziemia, a myśl przewodnia brzmiała: „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Efektem starań, podjętych w piątek 15 września, było zebranie szkła, papieru i plastiku do przygotowanych do tego celu worków, co zostało uwiecznione na fotografiach.
Kolejny rok szkolny 2023/2024 rozpoczęliśmy 4 września o godz. 9.00. Na początku apelu zabrał głos dyrektor – Pan Szymon Klimko, witając w murach szkoły zebranych uczniów, grono nauczycielskie oraz rodziców. Przedstawił uczniom klas czwartych nowych wychowawców. Wychowawstwo klasy 4a objęła p. Oliwia Nowicka, natomiast 4b p. Joanna Balonis. W budynku przy ul. Piastowej przywitaliśmy uczniów klas pierwszych z wychowawczyniami: kl. 1a - p. Barbara Bukowiec a kl.1b p. Karolina Budzyńska.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, wychowawcy przeszli z uczniami i rodzicami do klas, aby tam przekazać informacje na temat organizacji pierwszego tygodnia roku szkolnego.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
klasy 4-8
4 września, godz 9.00 (ul. S.Batorego 15)
klasy 1-3
4 września, godz 10.00 (ul. Piastowa 8)
W dniu 6 lipca 2023 r. zapraszamy
po odbiór zaświadczeń
z egzaminu ósmoklasisty.
Zaświadczenia będą wydawane
w godzinach 10.00 - 12.00
w sekretariacie szkoły, ul. Batorego 15
Nadszedł długo oczekiwany dzień - piątek 23 czerwca, gdy oficjalnie zakończył się rok szkolny. Z perspektywy uczniów i nauczycieli wiąże się on z podsumowaniem tego, co udało się każdemu osiągnąć, a jednocześnie zapowiada tak potrzebną przerwę, aby odpocząć, zgromadzić pozytywną energię na jesienne miesiące. Zgodnie z przyjętym porządkiem uroczystości, uczniowie wyróżniający się w nauce odebrali z rąk dyrektora i wychowawców gratulacje oraz nagrody. W imieniu władz gminy życzenia zasłużonego wypoczynku przekazała uczniom Pani Wiceburmistrz Edyta Podgórska, natomiast w imieniu Rady Rodziców Pani Renata Siądecka. Po części oficjalnej wychowawcy zaprosili uczniów do swoich gabinetów, aby wręczyć im świadectwa, życzyć wspaniałych wakacji, ale zarazem przypomnieć o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa.
W czwartek 22 czerwca o godzinie 10.00 rozpoczęła się uroczystość pożegnania tegorocznych absolwentów naszej szkoły. Przedstawicielka ósmoklasistów Hanna Hospodarysko zadedykowała poloneza dyrekcji i pedagogom jako wyraz wdzięczności za „wiedzę i serce”. Następnie dyrektor szkoły Pan Szymon Klimko wygłosił przemówienie, witając zgromadzonych licznie rodziców oraz zaproszonych gości. W imieniu władz gminy zabrała głos Pani Wiceburmistrz Edyta Podgórska, natomiast w imieniu Rady Rodziców Pani Renata Siądecka. Po uroczystym ślubowaniu, które złożyli absolwenci, nadszedł czas na wręczenie nagród uczniom wyróżniającym się w nauce. Wyrazem uznania za ich osiągnięcia w konkursach oraz sporcie były dyplomy i nagrody książkowe. Dyrektor szkoły uroczyście ogłosił, iż decyzją Rady Pedagogicznej najlepszą absolwentką została uczennica klasy VIIIa Pola Mazurczak. W towarzystwie rodziców odebrała z rąk dyrektora wyróżnienie oraz wyjątkową nagrodę, po czym wygłosiła, w imieniu wszystkich ósmoklasistów, słowa pożegnania i wdzięczności. W dalszej części uroczystości przedstawiciele rodziców podziękowali dyrekcji szkoły za owocną współpracę oraz życzliwość, a wychowawczynie obu klas Pani Dorota Ćwielowska i Pani Zuzanna Zdrozis skierowały ciepłe słowa do swoich wychowanków. „Nauka to podróż, która trwa przez całe życie. Dla otwartych umysłów świat jest pełen pytań, na które warto poznać odpowiedzi” – przekonywały ich, życząc jednocześnie wytrwałości w poszukiwaniu własnej drogi. Zgodnie z przyjętym zwyczajem, przedstawiciele klas 7a i 6a pożegnali swoich starszych kolegów i koleżanki oraz wręczyli im przygotowane upominki. W momencie, gdy dyrektor ponownie zabrał głos i ogłosił zakończenie roku szkolnego klas ósmych, w górę poszybowały birety.
„A cóż piękniejszego nad niebo, które ogarnia wszystko co piękne…”
Mikołaj Kopernik
W dniach 5-7 czerwca uczniowie klasy 5a,5b i 6a pod opieką wychowawców wybrali się do Torunia. Tuż po przyjeździe udali się do Domu Legend, a następnie zwiedzili najatrakcyjniejsze turystycznie zakątki miasta. Zobaczyli m.in. pomnik Mikołaja Kopernika, Statuetkę Flisaka, Ratusz Staromiejski, Krzywą Wieżę, Katedrę Świętych Janów i mury obronne. Dzień pełen wrażeń dopełnił rejs statkiem po Wiśle, podczas którego podziwiali panoramę Torunia. Drugi dzień pobytu rozpoczął się wizytą w interaktywnym centrum promującym nowoczesną komunikację naukową, czyli w Młynie Wiedzy. Tam samodzielnie przeprowadzali doświadczenia, badali zjawiska z różnych dziedzin nauki, poznawali prawa przyrody. Przed południem wstąpili do, mieszczącego się w dwóch zabytkowych kamienicach, Domu Mikołaja Kopernika, czyli muzeum prezentującego sylwetkę wielkiego astronoma oraz jego dokonania. Wycieczka do Torunia nie mogła się obyć oczywiście bez wizyty w Muzeum Toruńskiego Piernika. Tam dzieci zobaczyły zabytkowe przedmioty związane z pracą piernikarzy, a także zadebiutowały w roli smakoszy toruńskiego przysmaku. Niezwykłą przygodą okazały się odwiedziny w sali warsztatowej, gdzie własnoręcznie ugniatali i formowali piernikowe ciasto. Ostatnim punktem programu, przewidzianym na to czerwcowe popołudnie, był seans w planetarium. W środę płotowscy uczniowie musieli się już pożegnać z Toruniem, ale zdążyli przed wyjazdem odwiedzić miejscowy ogród zoologiczny, a także Muzeum Podróżników imienia Tony’ego Halika. Kolekcja muzealna, wypełniona eksponatami z egzotycznych podróży, zainspirowała uczniów do dalekich, wakacyjnych wypraw.
1 czerwca piątoklasiści zaprosili społeczność szkolną do świata starożytnej Grecji. Nie bez powodu, gdyż na zajęciach języka polskiego przemierzali mitologiczne krainy. Poznali panteon greckich bogów oraz ich burzliwe losy, opowiedziane w mitach. W Dniu Dziecka postanowili podzielić się nabytą wiedzą z kolegami i koleżankami. Przygotowali spektakl pod tytułem „W mitologicznym labiryncie”, opowiadający o współczesnym uczniu zagubionym w okolicy Olimpu. Do dawnego świata zwabiły widzów nimfy z orszaku Dionizosa, tworząc taneczny krąg oplatający greckie wzgórza. Pozostali uczniowie klasy 5a i 5b wcielili się w bogów oraz boginie, opiekujących się różnymi dziedzinami życia. Przewodniczką ucznia po mitologicznym świecie była Atena – bogini mądrości, która uświadomiła mu, że bogowie, chociaż wszechmocni i nieśmiertelni, mieli również wady, popełniali błędy oraz, tak jak ludzie, ulegali emocjom. Wyjście z mitologicznego labiryntu wskazała mu z kolei Ariadna, ale zanim to nastąpiło, poznał historie bywalców Olimpu.
Po przedstawieniu przyszedł czas na rywalizację zespołów klasowych o puchar ufundowany przez Radę Rodziców. Przedstawiciele wszystkich klas udali się na zajęcia tematyczne, podczas których dzielnie przystąpili do wykonania zadań. Wyruszyli na wycieczkę po starożytności, poznawali greckie smaki, architekturę i muzykę, trafili do matematycznego escape roomu, a na końcu sprawdzili swoją kondycję na igrzyskach olimpijskich. Z rywalizacji klasowej zwycięsko wyszła klasa 7a, która zdobyła puchar Rady Rodziców. Po trudach przemierzania mitologicznego labiryntu przyszedł czas na poczęstunek z owoców oraz produktów pochodzących z Grecji, a także taniec, przy dźwiękach tradycyjnej muzyki greckiej. Dzień zakończył się wręczeniem pucharu zwycięskiej drużynie przez dyrektora szkoły i przedstawicieli Rady Rodziców.
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak z okazji Dnia Dziecka ogłasza konkurs fotograficzny dla dzieci i młodzieży z całej Polski.
Weźcie swoje aparaty fotograficzne lub smartfony i zróbcie zdjęcie przyjaźni. To mogą być wesołe zabawy na podwórku czy wspólne chwile z kolegami i koleżankami z klasy. Albo niezwykłe spotkanie z czworonożnym przyjacielem.
Dzieci i młodzież zainteresowane udziałem w konkursie powinny do dnia 26 maja 2023 r. roku włącznie zgłosić swój udział, przesyłając – z pomocą rodzica/opiekuna prawnego – wypełniony formularz zgłoszenia oraz zdjęcie wraz z imieniem i nazwiskiem autora, i informacją o kategorii wiekowej – na adres email: konkurs@brpd.gov.pl. Jeśli jesteś pełnoletni, możesz dokonać zgłoszenia samodzielnie.
Fotografia może być wykonana aparatem, tabletem lub smartfonem, można wysłać tylko 1 sztukę, a przesłany plik może mieć nie więcej niż 10 MB. Dopuszczone formaty pliku to JPG oraz PNG. Plik musi być oryginalny, organizatorzy dopuszczają niewielkie przeróbki cyfrowe polegające na korekcie kolorystyki, kontrastu czy ostrości, a także drobnym retuszu.
Uwaga! Jeśli fotografujesz twarz kogoś innego, musisz mieć na to jego zgodę – a jeżeli osoba ta jest niepełnoletnia, zgodę jego rodzica/opiekuna prawnego.
Organizatorzy ustalili trzy kategorie wiekowe. Kategoria I obejmuje dzieci z klas 0-IV szkół podstawowych, kategoria II to klasy V-VIII szkół podstawowych, a kategoria III przeznaczona jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Prace będą oceniane osobno dla każdej kategorii.
Więcej informacji, regulamin i karta zgłoszeniowa znajdują się na stronie:
Formularz zgłoszeniowy można pobrać również u p. Doroty Wójcik w budynku przy ul. S. Batorego lub w sekretariacie szkoły przy ul. Piastowej.
W tym roku obchodzimy 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną spisaną konstytucją. Konstytucja 3 Maja regulowała prawa i obowiązki ogółu mieszkańców oraz zasady organizacji władzy państwowej. Jej twórcy wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem i działaniem dla dobra kraju.
28 kwietnia w naszej szkole odbyły się uroczyste apele upamiętniające to ważne wydarzenie. Apel dla młodszych uczniów przygotowały klasy 2b i 3a, natomiast klasom IV – VIII najważniejsze wydarzenia związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja zaprezentowali uczniowie klas 5a i 8b.
Nasi uczniowie zajęli zaszczytne miejsca w konkursie plastycznym "Nad brzegiem rzeki Regi" zorganizowanym z okazji 20-lecia Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Płotach.
W kategorii klas 1-3
III miejsce zdobył Adam Chojnacki z kl. 2a
W kategorii klas 4-8
I miejsce zajęła Maja Chojnacka z kl. 5b
Wyróżnienie zdobyła
Weronika Kardasz z klasy 5a
Gratulujemy Wam serdecznie.
W naszej szkole odbył się konkurs informatyczny „Pisanka Wielkanocna”, w którym wzięli udział uczniowie klas IV – VIII. Wszystkie pisanki zostały wykonane długopisami 3D.
28 kwietnia 2023 r. podczas apelu wręczono nagrody i dyplomy autorom najlepszych prac. Pisanki wykonane przez uczniów można obejrzeć tutaj. Przy ocenie prac wzięto pod uwagę staranność wykonania, technikę, oraz kreatywność.
Wyniki konkursu:
Klasy 7 – 8
I miejsce - Maja Hryniewicz
II miejsce - Gabriela Trela
III miejsce - Aleksandra Wyborska
Wyróżnienie – Natan Sikora
Klasa szósta
I miejsce - Nela Manturewicz
II miejsce - Julita Drozdowska
III miejsce - Natalia Sobczak
Wyróżnienia – Alicja Sygnowska, Magdalena Łuczak, Zuzanna Baszak.
Klasy piąte
I miejsce - Iga Rakocy
II miejsce - Lena Janczak
III miejsce - Lena Michońska, Wiktoria Dębicka
Wyróżnienia - Wiktor Fluda, Piotr Chrul, Juliusz Sobolewski, Oliwia Guminiak
Klasa czwarta
I miejsce - Ignacy Bernasiński
II miejsce - Wojciech Talaśka
III miejsce - Jan Nadzikiewicz
Wyróżnienie – Maja Jakubiak
Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
21 kwietnia 2023 r. uczniowie klas młodszych zebrali się na boisku szkolnym, żeby porozmawiać o przypadającym w sobotę Światowym Dniu Ziemi. Pod kierunkiem pani Katarzyny Malko zastanawiali się, dlaczego wymyślono takie święto oraz w jaki sposób dzieci mogą chronić swoją planetę.Następnie każda klasa posadziła róże na klombie koło szkoły i ruszyła do parku miejskiego i na plac zabaw, żeby posprzątać zalegające tam po zimie śmieci. Na pewno w takim czystym otoczeniu będzie się milej odpoczywało i spędzało wolny czas.
19 kwietnia włączyliśmy się w jedenastą edycję akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile , upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Na znak, że #ŁączyNasPamięć, uczniowie przypięli żonkile i wzięli udział w zajęciach, opartych na materiałach rekomendowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Uczniowie klas 4-6 zapoznali się z opowiadaniem Katarzyny Ryrych „Takich dwóch jak nas trzech”. Odkryli wyjątkową historię przyjaźni trzech chłopców oraz wartość, jaką niesie pamięć. Natomiast w klasach 7-8 została zaprezentowana animacja „Zdążyć przed Panem Bogiem”, na motywach książki Hanny Krall – tegorocznej Honorowej Ambasadorki akcji Żonkile. Film przybliżył uczniom postać Marka Edelmana – ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim. Zarówno projekcja filmu w starszych klasach, jak i wysłuchanie tekstu literackiego w młodszych, stworzyły przestrzeń do wymiany wrażeń, opinii i zadawania pytań koordynatorom akcji – Pani Marcie Janowskiej i Panu Marcinowi Makowieckiemu.
W sobotę 15 kwietnia w Gryfickim Domu Kultury odbyły się powiatowe eliminacje Małego Konkursu Recytatorskiego. Uczestnicy, wytypowani na etapie gminnym, prezentowali wybrany utwór poetycki oraz fragment prozy. W kategorii klas 4-6 wystąpiły uczennice klasy 5b: Amelia Bednarek w repertuarze „Dorośli i kłopoty” , „Wszystko, tylko nie mięta” oraz Oliwia Guminiak w utworach „Kopciuszek” i „Agaton-Gagaton”. Natomiast w kategorii klas 7-8 naszą szkołę reprezentował uczeń klasy 7a Kacper Gawłowski. Przedstawił wiersz „Ballada o pięciu nudnych” i fragment prozy „Złodziejka książek”.
W szkolnym konkursie chemicznym
"Nietypowy układ okresowy".
I miejsce zajął Natan Sikora kl.7a
II miejsce - Maja Hryniewicz kl. 7a
III miejsce - Michał Maliborski kl. 7a
W świetlicy szkolnej przy ulicy Piastowej odbył sie Konkurs Głośnego Czytania Wierszy. Wzięli w nim udział uczniowie klas drugich i trzecich. Uczestnicy zaprezentowali wybrane utwory literatury dziecięcej.
Wyniki konkursu:
Klasy drugie:
I miejsce - Zuzanna Pawlak kl. 2 a,
II miejsce - Helena Pawlak kl. 2 a
III miejsce - Bartłomiej Sikora kl. 2 b
Klasy trzecie
I miejsce - Jan Wudarczyk kl.3b
II miejsce - Julia Polemberska kl. 3 b
III miejsce - Fabian Kucharski kl. 3 b
Dyktanda przez wielu uczniów uznawane są za przykrą szkolną konieczność, jednak stanowią niezawodne narzędzie do rozwijania umiejętności polonistycznych. Uczą zasad ortografii i interpunkcji, pozwalają uczyć się czytania ze zrozumieniem, jak również tworzenia pisemnych wypowiedzi z zachowaniem zasad pisowni. Nie używając języka, trudno jest go nie tylko rozwijać, ale także zachować umiejętności i wiedzę, którą dotychczas się nabyło. Jak powszechnie wiadomo, trening czyni mistrza. Okazją do sprawdzenia się na tym polu był udział naszych uczniów w tegorocznym Gminnym Dyktandzie o pióro Burmistrza Płotów, które odbyło się 4 kwietnia 2023r. Główną nagrodę w kategorii klas IV-VI zdobyła uczennica klasy 5a Zuzanna Owsianna. Otrzymała ją wraz z gratulacjami i dyplomem podczas uroczystości zorganizowanej 7 kwietnia w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Płotach.