W kalendarzu szkolnych wydarzeń Dzień Języka Ojczystego gości od ponad dziesięciu lat. Dziś można go już chyba nazwać stałym bywalcem. Tegoroczne obchody przybrały formę działań realizowanych głównie na lekcjach języka polskiego i trwały od 15 do 19 lutego. Uczniowie klas V-VIII poznawali dzieje polszczyzny, oglądając krótkie filmiki, tworzone w ramach akcji „Ojczysty znam – lubię – szanuję”. Po wyemitowaniu cyklu odcinków, zainteresowanym zaproponowano udział w konkursie. Polegał na stworzeniu historyjki obrazkowej, przedstawiającej współczesną polszczyznę i zmiany w niej zachodzące.
Ósmoklasiści doskonalili umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej o charakterze twórczym. Otrzymali zadanie zredagowania pracy na temat „Składam się ze słów…” . Z kolei uczniowie klasy czwartej i piątej wykonywali konkursowe plakaty pod hasłem „Słowo w słowie”, obrazujące słowa ukryte w innych. Ich prace zostały poddane ocenie, a wynik jest następujący:
I miejsce Natan Sikora z klasy Va
II miejsce Szymon Demkowicz z klasy IVa
III miejsce ex aequo Alicja Sygnowska i Julita Drozdowska z klasy IVa
Wyróżnienie : Michał Maliborski z klasy Va
Efekty starań uczestników konkursu można obejrzeć w naszej galerii zdjęć.
Każdy dzień tego tygodnia, pełnego polonistycznych wyzwań, ukazywał nie tylko burzliwe losy i wyjątkowość języka, którym się wszyscy posługujemy. Uświadomił naszym wychowankom, jak odpowiedzialne zadanie stoi przed nimi – dbałość o czystość polszczyzny, istotnego elementu naszej tożsamości.
Marta Janowska
„Kto jest okrutny wobec zwierząt, nie może być dobrym człowiekiem”
Wszystkie dzieci marzą, aby mieć własne zwierzątko. Od najmłodszych lat trzeba w nich jednak wyrabiać właściwy stosunek do naszych braci mniejszych. Tłumaczyć, że zwierzę to nie zabawka, którą można porzucić, gdy nam się znudzi. Uczyć odpowiedzialności za czworonożnych przyjaciół.
Wielką ofiarnością i wrażliwością na los zwierząt wykazali się uczniowie z klas I-III, którzy bardzo chętnie włączyli się w zbiórkę karmy dla zwierząt z przytuliska w Płotach. W ciągu 2 ostatnich tygodni stycznia dzieci przyniosły bardzo dużo psich i kocich smakołyków, które zostały przekazane podopiecznym pana Henryka Bryćki. Koordynator akcji - pani Barbara Bukowiec bardzo dziękuje wszystkim dzieciom i rodzicom za wspaniałą postawę wobec bezdomnych i porzuconych zwierząt.
Weź udział w konkursie na pracę literacką pt.
„Znajdź swoją pamiątkę rodzinną i opisz jej historię”,
organizowany przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty oraz Dyrektora Archiwum Państwowego. Twoja praca powinna zawierać interesujący opis pamiątki wraz z przytoczoną jej historią.
Szczegółowych informacji dla uczniów zainteresowanych udziałem w konkursie udziela pani Marta Janowska (konsultacje we wtorek od 9.00 do 11.00)
Termin składania prac w szkole: do dnia 30 marca 2021 r.
Regulamin konkursu znajduje się na stronie kuratorium w Szczecinie:
http://www.kuratorium.szczecin.pl/kuratorium/aktualnosci/kolejna-edycja-konkursu-na-prace-literacka-pt-znajdz-swoja-pamiatke-rodzinna-i-opisz-jej-historie/
Na stronie Kuratorium Oświaty w Szczecinie ukazały się w dniu 30 grudnia końcowe wyniki etapu rejonowego konkursów przedmiotowych. Dwoje naszych uczniów Iga Janowska i Ernest Stolf z klasy VIIIb otrzymali kwalifikację do eliminacji wojewódzkich konkursu z języka polskiego! Ich wynik jest imponujący i daje nadzieję na powodzenie w kolejnym etapie, tym razem na szczeblu wojewódzkim. Na to oczywiście liczymy i życzymy im sukcesu.
Do życzeń dołączamy nasze wykonanie pieśni braci Pospieszalskich z pięknym tekstem ks. Jana Twardowskiego.
Złota polska jesień dostarcza nam wielu inspiracji i tak też było w Szkole Podstawowej nr 2 w Płotach przy ulicy Piastowej. W dniach 4,5,6 listopada szkolna świetlica zamieniła się w dyniową krainę, a na koytarzach szkoły unosił się zapach pieczonych, dyniowych muffinek. Dzieci w tych dniach ubrane były na pomarańczowo.
Klasy 1-3 odpowiedziały na apel Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie i wzięły udział w konkursie plastycznym ,,Zdrowe, smaczne, kolorowe – kupuję produkty krajowe’’. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością. Prace wykonano różnymi technikami. Można je podziwiać i oglądać na naszych szkolnych korytarzach. Na etapie szkolnym komisja wyróżniła 8 prac: Jana Wudarczyka, Lilianny Sikory, Filipa Wojnarowskiego, Agaty Kuny, Zuzanny Owsiannej, Weroniki Słoki, Mai Chojnackiej, Igi Rakocy. Uczniowie ci otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze. Gratulujemy i mamy nadzieję, że talenty naszych uczniów zauważy organizator konkursu do , którego drogą elektroniczną przesłane zostały prace wszystkich uczestników.
Od 9 listopada wszyscy uczniowie naszej szkoły
będą realizować naukę w trybie zdalnym
Prosimy o codzienne sprawdzanie
dziennika Librus
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej przedstawiciele Małego Samorządu Uczniowskiego wręczyli wszystkim pracownikom naszej Szkoły własnoręcznie przygotowane laurki oraz słodkie upominki. Uczniowie klas pod opieką wychowawców przygotowali plakaty z bukietami kwiatów, które zdobiły korytarze szkolne. W tym dniu wyłoniono też laureatów konkursu plastycznego pt. "Portret mojej Pani" zorganizowanego przez opiekunów Małego Samorządu Uczniowskiego. Wśród zwycięzców są:
„Miłości do książek trzeba się nauczyć w dzieciństwie”
Czytanie jest jedną z kluczowych umiejętności, które umożliwiają nam funkcjonowanie we współczesnym świecie. Psychologowie i pedagodzy już dawno temu udowodnili, że dzieci, które mają systematyczny kontakt z książką, szybciej się rozwijają i łatwiej przyswajają wiedzę. Mają lepszą pamięć, bogatsze słownictwo i bujniejszą wyobraźnię. Są bardziej wrażliwe i uczuciowe. Lepiej rozumieją siebie i innych. Czytanie jest swego rodzaju lekarstwem na niepożądane skutki współczesnej cywilizacji: nudę, samotność, obojętność i lęk. Czytanie jest jednak bardziej wymagające niż oglądanie telewizji czy korzystanie z komputera. Może dlatego, tak trudno jest zachęcić dzieci do sięgania po coraz piękniej wydawane książki. Cieszy więc inicjatywa pani Beaty Gaweł, która będzie realizowała w tym roku szkolnym innowację pedagogiczną pod hasłem „Biblioteka na nas czeka”.
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły zawsze wykazywali się dużą empatią i wrażliwością na potrzeby innych ludzi. Tak było i tym razem. Dzieci i ich rodzice chętnie włączyli się w zbiórkę przyborów szkolnych dla polskich dzieci mieszkających na obszarze dawnej Rzeczpospolitej m. in. Litwy, Białorusi i Ukrainy. Ogólnopolska akcja charytatywna pod hasłem „Kredkobranie” miała miejsce we wrześniu br. i zaowocowała 17 kg paczką różnych akcesoriów potrzebnych do nauki. Koordynowała ją pani Beata Gaweł. Paczka ta na pewno sprawi wiele radości ubogim dzieciom zza naszej wschodniej granicy.
Obchody Dnia Edukacji Narodowej mają długą tradycję, pielęgnowaną przez kolejne lata przez społeczność szkolną. Z reguły towarzyszy im uroczysta akademia, na której wybrzmiewają słowa podziękowań za trud włożony w nauczanie i wychowanie młodzieży. Są również okazją dla dyrektora do nagradzania wyróżniających się nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. W odniesieniu do poprzednich lat, tegoroczne obchody przybrały w naszej placówce bardziej kameralną formę.
Szkoła Podstawowa nr 2 w Płotach wzięła udział w I Międzynarodowej edycji V Ogólnopolskiej akcji pod tytułem "Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie" zorganizowanej przez Bibliotekę Pegagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – powiedziała polska noblistka Wisława Szymborska.
Zaproszeniem do tej zabawy były obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, które miały miejsce w naszej szkole we wtorek 29 września. W akcję zaangażowały się wszystkie klasy wraz z nauczycielami, a nad jej przebiegiem czuwała pani Joanna Balonis.
Pasowanie pierwszaków należy do najbardziej sympatycznych i wzruszających tradycji Szkoły Podstawowej nr 2 w Płotach. Uroczystość ta, ze względu na rangę wydarzenia w życiu najmłodszych uczniów, należy do stałych punktów w kalendarzu szkolnych imprez i uroczystości. I chociaż obecnie miała nieco bardziej kameralny charakter niż w poprzednich latach, to była równie emocjonująca i przełomowa dla wszystkich uczniów klas pierwszych. Samo bowiem przekroczenie progu szkoły nobilituje w oczach rówieśników i dorosłych, a co dopiero prawdziwe pasowanie na ucznia.