Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki przy Wydziale Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku ogłasza konkurs "Na wakacjach spotkałem matematykę". W tym roku konkurs nosi podtytuł Geometria, o jakiej nie uczymy się w szkole i opiera się na poszukiwaniu w Waszych wakacyjnych obserwacjach, odwiedzonych miejscach czy podziwianych dziełach sztuki innego ujęcia geometrii niż to szkolne - znane głównie w postaci wzorów. A więc może nietypowe bryły? Może geometria na powierzchni innej niż płaszczyzna? Zaobserwowania i wskazania takich właśnie aspektów geometrii w świecie otaczającym Was podczas wakacji oczekujemy w tegorocznym konkursie.
Obchody Dnia Dziecka rozpoczęły się od krótkiego kursu pierwszej pomocy, który przygotowała dla uczniów jednostka OSP Płoty w składzie Komendant OSP Płoty Ryszard Bajkowski, P. Łukasz Walukiewicz, P. Magdalena Walukiewicz oraz P. Monika Kujawa.
W czasie, gdy uczniowie klas 4-7 ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy na fantomie, klasy 1-3 oglądały wóz strażacki. Dzieci mogły wejść do środka pojazdu oraz przewracały pachołki, polewając je wodą z węża strażackiego.
W scenariuszu tego dnia znalazł się również poczęstunek w postaci grilla, popcornu oraz waty cukrowej, ufundowany przez Radę Rodziców. Nie mogło zabraknąć także lodów i innych słodkości, które uprzyjemniły wszystkim wspólne świętowanie.
Podczas przerw z głośnika rozbrzmiewała muzyka, do której nasi wychowankowie tańczyli makarenę, belgijkę albo kaczuchy. Atrakcją dla najmłodszych było malowanie twarzy, zaplatanie warkoczyków i zabawa taneczna.
galeria zdjęć
W ramach Szkolnego Programu Ekologicznego, uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w ciekawych lekcjach wyjazdowych.
11 maja klasy czwarte odwiedziły Nadleśnictwo Resko, gdzie podczas lekcji z panią leśnik, rozpoznawały mieszkańców polskich lasów. Następnego dnia klasy piąta i szósta odbyły wycieczkę do Zakładu Gospodarowania Odpadami w Słajsinie. Tym razem uczniowie mieli okazję zaznajomić się z metodami segregacji odpadów oraz sposobami ich recyklingu. A co ważne, dowiedzieli się, co się dzieje z odpadami, które sami produkują.
W piątek 13 maja siódmoklasiści pojechali do Świdwina do Centrum Nauki Cordis, gdzie uczestnicząc w doświadczeniach naukowych, poznawali prawa występujące w fizyce oraz mechanizm działania organizmu ludzkiego. Zdecydowanie ogromne wrażenie na uczniach zrobił średniowieczny świdwiński zamek, gdzie z panią przewodnik zwiedzili basztę, sale zamkowe czy mennicę.
Był to bardzo owocny i niezapomniany dla uczniów tydzień.
Obchodzimy w tym roku 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - święto wyjątkowe dla Polaków. Corocznie przypominamy karty historii, by czerpać z nich siłę i mądrość - wartości, które pozwalały Polakom przetrwać trudne chwile. W naszej szkole obchody rozpoczęły się już w piątek 29 kwietnia.
W środę 13 kwietnia uczniowie z klasy 5a, przy pomocy starszych kolegów z klasy 8b, przybliżyli społeczności szkolnej znaczenie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego i odegrali Misterium Męki Pańskiej.
W sobotę, 26 marca 2022r. w Gryfickim Domu Kultury odbyły się powiatowe eliminacje Małego Konkursu Recytatorskiego. W kategorii klas IV-VI wystąpił uczeń klasy VIa Kacper Gawłowski, natomiast w kategorii klas VII-VIII Pola Mazurczak z klasy VIIa. Oboje przedstawili wybrany tekst poetycki oraz fragment prozy. Jury konkursowe, biorąc pod uwagę dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny, przyznało naszym uczestnikom wyróżnienia miejscowe.
21 marca powitaliśmy tak długo oczekiwaną wiosnę. Po długiej zimie odradzająca się przyroda pozwoliła nam przede wszystkim odzyskać energię, uśmiech i napełniła optymizmem. Od rana uczniowie pod kierunkiem wychowawców wykonywali prace plastyczne, które później wyeksponowano na szkolnym korytarzu. Klasy czwarte odnalazły pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny, a piąta poszukiwała słów dających dobrą moc. Klasa szósta, na plakacie pod hasłem „Co nam w duszy gra…”, wyraziła swoje emocje, natomiast klasy siódme zapoznały swoich kolegów i koleżanki z wiosennymi przysłowiami. Najstarsi, czyli ósmoklasiści, wyciągnęli do społeczności szkolnej pomocną dłoń. W programie znalazły się również warsztaty chemiczne zorganizowane z okazji nadchodzącego Dnia Wody, wiosenny korowód, a także gry i zabawy sportowe.
W miłej atmosferze i z uśmiechem na twarzy uczniowie udali się potem na grilla, dzieląc się wrażeniami z mijającego dnia.
„O tej porze tak się dzieje, że świat WIOSENNIEJE!”
Z piękną „ Wiosną” na czele barwnego korowodu wyruszyliśmy ulicami miasta na stadion. Tam wszystkie dzieci wysłuchały listu od Pani Wiosny, by w chwilę potem czerpać radość ze wspólnej zabawy. Po sportowych atrakcjach nadszedł czas na smażenie kiełbasek. Apetyty wyjątkowo dopisywały. To zasługa naszych niezawodnych rodziców. Niech się w nas na dłużej rozgości wiosenne uczucie radości.
galeria zdjęć
Ranking klas według średniej, czytelnictwo, wyniki naszych uczniów w nauce, konkursach oraz sporcie – to tylko niektóre informacje wyeksponowane na korytarzu szkolnym, aby podsumować pierwsze półrocze roku szkolnego 2021/2022.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, uczniom Szkoły Podstawowej nr 2 w Płotach, ich rodzinom, a także przyjaciołom szkoły, życzymy, aby cieszyli się zdrowiem, dzielili optymizmem oraz wiarą w lepsze jutro, a nadchodzące dni zapisały się w ich pamięci jako niezwykłe i przepełnione ciepłem domowego ogniska.
Dyrektor, grono pedagogiczne
i pracownicy administracji.
Nadeszły święta! Ten szczególny czas zazwyczaj dzielimy z rodziną i przyjaciółmi. Ale zanim to nastąpi przy wigilijnym stole spotykamy się również w szkolnej klasie. Wcześniej uczniowie dokładają wszelkich starań, aby to miejsce udekorować, przystroić choinkę, a tym samym stworzyć magiczną atmosferę świąt. A potem pozostaje już tylko czekać…
Piątek 17 grudnia był właśnie tym dniem, gdy wychowawcy, uczniowie i ich rodzice wspólnie przygotowali uroczysty poczęstunek. Zgodnie z tradycją na stole znalazły się pierogi, barszcz, pierniki i ciasta. Dzieląc się opłatkiem i obdarowując drobnymi prezentami, złożyliśmy sobie życzenia świąteczne. Towarzyszyły nam kolędy i nadzieja, że wkrótce, zgodnie ze szkolnym kalendarzem, spotkamy się ponownie w ławkach i na korytarzach.
Cykl lekcji z lekturą „Akademia pana Kleksa” Jana Brzechwy zakończył się dla klasy IVb projektem. Uczniowie wykonali lapbooki, czyli kreatywne książki, w których zamieścili najważniejsze informacje na temat poznanego tekstu literackiego. Z jednej strony tego rodzaju nietypowa książka pozwoliła uczniom znakomicie usystematyzować swoją wiedzę, a z drugiej – okazała się niebanalnym pomysłem na pożyteczne spędzenie wolnego czasu w domu i to w sposób niezwykle twórczy.
Lapbooki zostały wyeksponowane w holu głównym szkoły, a swoim kształtem, formą i techniką wykonania przykuwają niejedno spojrzenie.
W listopadzie uczniowie klas 4 – 8 przygotowywali się do XIV Festiwalu Pieśni Patriotycznej, organizowanego corocznie z okazji Narodowego Święta Niepodległości. 18 listopada, podczas uroczystej akademii, zaprezentowali utwory, które przypominają o trudach walki polskich żołnierzy, walczących o wolną i suwerenną ojczyznę. Występom towarzyszyła wyeksponowana w tle myśl marszałka Piłsudskiego „Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo. Zwyciężyć i osiąść na laurach to klęska”. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Polski, po czym prowadzący – Pola Mazurczak oraz Kacper Gawłowski – zaprosili swoich kolegów i koleżanki do zaprezentowania przygotowanych pieśni. Występy oceniano w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI i klasy VII-VIII. Wszyscy stanęli na wysokości zadania, ale największe wrażenie na jury zrobiła pieśń „Pałacyk Michla”, w wykonaniu uczniów klasy VIa oraz „Pierwsza brygada”, którą wykonała klasa VIIb. Zwycięstwo XIV Festiwalu Pieśni Patriotycznej przypadło jednak klasie IVb, która zaprezentowała utwór „Płynie Wisła, płynie”. Po ogłoszeniu wyników, przyszedł czas na gratulacje od dyrekcji, odbiór dyplomów i podziękowania dla organizatorów festiwalu, czyli Pani Doroty Ćwielowskiej oraz Pani Elżbiety Skicińskiej.
10 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 w Płotach przy ulicy Piastowej, odbył się uroczysty Apel z okazji zbliżającego się Dnia Niepodległości. Uczniowie poszczególnych klas przybliżyli nam historię tego święta odczytując ciekawe informacje i recytując wiersze. Każda klasa odśpiewała wybraną pieśni patriotyczną. Na koniec wszyscy uczniowie i nauczyciele wzorowo odśpiewali hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”. Ten wzruszający moment zostanie w naszej pamięci na długo.
5 listopada w szkole przy ulicy Piastowej uczniowie klas 1-3 obchodzili Światowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu dzieci przyszły przebrane za bohaterów swoich ulubionych bajek i kreskówek.
14 października nasza szkoła przy ulicy Piastowej obchodziła Dzień Edukacji Narodowej. W tym wyjątkowym dniu korytarze naszej szkoły były przystrojone laurkami i plakatami z kwiatów origami, zrobionymi przez uczniów klas 1-3. Przedstawiciele MSU wręczyli wszystkim pracownikom szkoły upominki. Były to laurki zrobione przez dzieci i słodkości. Uczniowie z klas 1-3 zaśpiewali piękne piosenki związane z trudną pracą nauczyciela.
galeria zdjęć
Wideo
„Dzieci rodzą się ze skrzydłami, nauczyciele pomagają im je rozwinąć”
Te słowa wybitnego pedagoga Janusza Korczaka w poetycki sposób określają istotę zawodu nauczyciela. Wybrzmiały także w czwartek 14. października - w Dniu Edukacji Narodowej. Tego dnia uczniowie wyrażali wdzięczność swoim pedagogom i pracownikom szkoły za przekazywaną im wiedzę, umiejętności oraz zasady zachowania. Po porannych spotkaniach z wychowawcami, społeczność szkolna udała się na salę gimnastyczną, aby tam uczestniczyć w uroczystej akademii. W roli gospodarzy wystąpili uczniowie klasy VIIIb, którzy pod kierunkiem Pana Marcina Makowieckiego, przygotowali humorystyczne scenki z życia szkoły. Krótka historia uczniowska z morałem, wywiady szkolnego reportera czy też trudy początkującego nauczyciela, stały się dowcipną propozycją na obchody Dnia Edukacji Narodowej. Program artystyczny zakończyły słowa podziękowań ze strony przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Miłym akcentem były także czerwone róże i ręcznie wykonane kartki z dedykacją.
28. Akcja Sprzątanie świata – Polska : „Myślę, więc nie śmiecę”
W tym roku po raz 28. razem z Fundacją Nasza Ziemia wyruszyliśmy by posprzątać Polskę, a dokładniej okolicę naszej szkoły. Lekcja poszanowania środowiska przypadła na piątek 17 września. Jej celem było promowanie wśród uczniów nieśmiecenia, dbałości o otoczenie i szeroko pojęta edukacja odpadowa. Inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się negatywny wpływ człowieka na środowisko, to powinność każdego z nas.
Przeprowadzona w tym dniu akcja terenowa, pomimo niesprzyjającej pogody, spotkała się z entuzjazmem i zaangażowaniem społeczności szkolnej. Po jej zakończeniu Rada Rodziców ufundowała dzieciom poczęstunek w postaci grilla.
Nasi uczniowie znów znaleźli się w gronie stypendystów Burmistrza Miasta i Gminy Płoty. Warto przypomnieć, że stypendium przyznawane jest tym, którzy osiągają najwyższe wyniki w nauce bądź mają szczególne osiągnięcia w konkursach wiedzy czy też w sporcie. Wręczenie listów gratulacyjnych odbyło się we wtorek 14 września 2021r. o godzinie 16.00 w Urzędzie Miasta i Gminy Płoty. W spotkaniu z wyróżnionymi uczniami i ich rodzicami wziął udział Burmistrz Radosław Mackiewicz oraz z-ca Burmistrza Edyta Podgórska. Gratulacje oraz życzenia wytrwałości w zdobywaniu wiedzy odebrali tegoroczni absolwenci naszej szkoły - Iga Janowska oraz Ernest Stolf. Oby to był tylko początek pasma ich dalszych sukcesów!
zobacz zdjęcia
PODZIĘKOWANIE
dla Pani Elżbiety Zdunkiewicz
„Nasze życie jest jak wielkie jezioro wolno wypełniające się strumieniem lat. W miarę, jak woda się podnosi, ślady przeszłości znikają pod nią jeden za drugim. Ale wspomnienia zawsze będą wychylać głowę, póki jezioro się nie przepełni”
Alexandre Bisson.
W imieniu całej społeczności uczniowskiej, nauczycieli i pracowników Szkoły Podstawowej nr 2 w Płotach dziękujemy za wzór owocnej, sumiennej i pełnej oddania pracy, z prośbą o zachowanie nas w sercu i pamięci. Życzymy Pani wspaniałych dni w życiu osobistym, niezawodnego zdrowia i czasu na realizację własnych pasji oraz marzeń, by czas ocalił od zapomnienia wspólnie spędzone chwile. Dziękujemy!
Wakacje minęły bezpowrotnie, a w mury naszej szkoły wrócił znajomy gwar. Zgromadzonych licznie uczniów, nauczycieli i rodziców powitał tradycyjnie dyrektor. Poinformował o zmianach, jakie zaszły w szkole, a mianowicie o przyjęciu uczniów z Mechowa do społeczności Szkoły Podstawowej nr 2. Następnie w imieniu władz samorządowych głos zabrał Burmistrz Miasta Płoty Pan Radosław Mackiewicz, zachęcając uczniów do zgłębiania wiedzy, odkrywania w sobie zdolności oraz poszukiwania pasji.
Wzruszającym momentem było pożegnanie wieloletniej nauczycielki matematyki - Pani Elżbiety Zdunkiewicz, która w latach 1991-2004 pełniła funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Mechowie, a od 2004 do 2014 roku dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Płotach.