Każde dziecko ci to powie: ruch i sport, to samo zdrowie.
„ A jeżeli masz dziecko, najszczęśliwszy z ludzi,
Które jest jako motyl i ptaszek i kwiat …
Spójrz w oczy swego dziecka,
w sercu ci się zbudzi radość,
której nie zaćmi najsmutniejszy świat”
J. Ejsmond
Tegoroczne święto wszystkich dzieci, obchodzone od ponad pół wieku, przybrało w naszej szkole formę zajęć, które miały na celu ponowne zintegrowanie społeczności szkolnej. W godzinach porannych uczniowie tworzyli prace plastyczne pod hasłem Kodeks Szczęśliwego Dziecka, STOP agresji oraz Bezpieczne wakacje. W ramach „Dnia walki z nałogiem nikotynowym” pani pedagog przeprowadziła w zespołach klasowych krótkie pogadanki. W scenariuszu tego dnia znalazł się również wspólny spacer, a potem grill, ufundowany przez Radę Rodziców. Nie mogło zabraknąć także lodów i innych słodkości, które uprzyjemniły wszystkim wspólne świętowanie.
Dni białe jak śnieg to dni, które obchodziliśmy w naszej szkole od 15 do 23 lutego 2021 r. Uczniowie w wyznaczonym dniu byli ubrani na biało. „Śniegowa” tematyka towarzyszyła dzieciom w czasie wszystkich aktywności. Oglądając film edukacyjny, odpowiedzieliśmy na pytanie „Jak powstaje śnieg?” Uczniowie uczestniczyli w zabawach ruchowych przy muzyce. Zabawa była wspaniała. Na zakończenie wszystkie dzieci wykonały prace plastyczne pt. „Zimowe krajobrazy”. Prace wyeksponowano na korytarzu szkolnym.
W kalendarzu szkolnych wydarzeń Dzień Języka Ojczystego gości od ponad dziesięciu lat. Dziś można go już chyba nazwać stałym bywalcem. Tegoroczne obchody przybrały formę działań realizowanych głównie na lekcjach języka polskiego i trwały od 15 do 19 lutego. Uczniowie klas V-VIII poznawali dzieje polszczyzny, oglądając krótkie filmiki, tworzone w ramach akcji „Ojczysty znam – lubię – szanuję”. Po wyemitowaniu cyklu odcinków, zainteresowanym zaproponowano udział w konkursie. Polegał na stworzeniu historyjki obrazkowej, przedstawiającej współczesną polszczyznę i zmiany w niej zachodzące.
Ósmoklasiści doskonalili umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej o charakterze twórczym. Otrzymali zadanie zredagowania pracy na temat „Składam się ze słów…” . Z kolei uczniowie klasy czwartej i piątej wykonywali konkursowe plakaty pod hasłem „Słowo w słowie”, obrazujące słowa ukryte w innych. Ich prace zostały poddane ocenie, a wynik jest następujący:
I miejsce Natan Sikora z klasy Va
II miejsce Szymon Demkowicz z klasy IVa
III miejsce ex aequo Alicja Sygnowska i Julita Drozdowska z klasy IVa
Wyróżnienie : Michał Maliborski z klasy Va
Efekty starań uczestników konkursu można obejrzeć w naszej galerii zdjęć.
Każdy dzień tego tygodnia, pełnego polonistycznych wyzwań, ukazywał nie tylko burzliwe losy i wyjątkowość języka, którym się wszyscy posługujemy. Uświadomił naszym wychowankom, jak odpowiedzialne zadanie stoi przed nimi – dbałość o czystość polszczyzny, istotnego elementu naszej tożsamości.
Marta Janowska
„Kto jest okrutny wobec zwierząt, nie może być dobrym człowiekiem”
Złota polska jesień dostarcza nam wielu inspiracji i tak też było w Szkole Podstawowej nr 2 w Płotach przy ulicy Piastowej . W dniach 4,5,6 listopada szkolna świetlica zamieniła się w dyniową krainę, a na koytarzach szkoły unosił się zapach pieczonych, dyniowych muffinek. Dzieci w tych dniach ubrane były na pomarańczowo.
Klasy 1-3 odpowiedziały na apel Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie i wzięły udział w konkursie plastycznym ,,Zdrowe, smaczne, kolorowe – kupuję produkty krajowe’’. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością. Prace wykonano różnymi technikami. Można je podziwiać i oglądać na naszych szkolnych korytarzach. Na etapie szkolnym komisja wyróżniła 8 prac: Jana Wudarczyka , Lilianny Sikory, Filipa Wojnarowskiego, Agaty Kuny, Zuzanny Owsiannej, Weroniki Słoki, Mai Chojnackiej, Igi Rakocy. Uczniowie ci otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze. Gratulujemy i mamy nadzieję, że talenty naszych uczniów zauważy organizator konkursu do , którego drogą elektroniczną przesłane zostały prace wszystkich uczestników.
„Miłości do książek trzeba się nauczyć w dzieciństwie”
Czytanie jest jedną z kluczowych umiejętności, które umożliwiają nam funkcjonowanie we współczesnym świecie. Psychologowie i pedagodzy już dawno temu udowodnili, że dzieci, które mają systematyczny kontakt z książką, szybciej się rozwijają i łatwiej przyswajają wiedzę. Mają lepszą pamięć, bogatsze słownictwo i bujniejszą wyobraźnię. Są bardziej wrażliwe i uczuciowe. Lepiej rozumieją siebie i innych. Czytanie jest swego rodzaju lekarstwem na niepożądane skutki współczesnej cywilizacji: nudę, samotność, obojętność i lęk. Czytanie jest jednak bardziej wymagające niż oglądanie telewizji czy korzystanie z komputera. Może dlatego, tak trudno jest zachęcić dzieci do sięgania po coraz piękniej wydawane książki.
Cieszy więc inicjatywa pani Beaty Gaweł, która będzie realizowała w tym roku szkolnym innowację pedagogiczną pod hasłem „Biblioteka na nas czeka”.
Mając na uwadze bezpieczeństwo uczniów rozpoczynających naukę w SP nr 2 w Płotach zostały podjęte działania promujące zdrowie i właściwe zachowania w najczęściej odwiedzanych przez uczniów miejscach.
14 września 2020 roku zostało zorganizowane spotkanie z policjantką panią Agnieszką Podgórską. Policjantka omówiła zasady właściwego zachowania w autobusach i na drodze. Następnie uczniowie pod jej okiem ćwiczyli przechodzenie przez jezdnię.
„ Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”.
Sprzątamy świat!
To już 27 edycja ogólnoświatowej akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata”, do której z energią i pełnym przekonaniem włączyli się wychowankowie naszej szkoły pod kierunkiem organizatora, czyli Pani Eweliny Pawlak.
„Nauka to czary, które naprawdę działają”
Kurt Vonnegut
Inauguracja roku szkolnego 2020/2021 odbyła się z zachowaniem reżimu sanitarnego. O godzinie 9.00 uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami w klasach.