Nawigacja

Zimowa wycieczka do Torunia i Bydgoszczy w ramach programu „Poznaj Polskę”

W dniach 5-7 grudnia 2022 roku 41 uczniów z klas VII-VIII pod opieką 4 nauczycieli uczestniczyło w zimowej wycieczce do Bydgoszczy i Torunia, współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Wycieczka miała na celu:

- wzbogacanie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego

- poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego

- popularyzowanie osiągnieć polskiej nauki

- rozbudzanie zainteresowania kulturą, historią Polski.

 

 

Do Bydgoszczy, największego miasta województwa kujawsko – pomorskiego, wyruszyliśmy w godzinach porannych.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od przejazdu do świątecznie już przystrojonego centrum miasta w Bydgoszczy. Tutaj wspaniale spędziliśmy czas. Spacerowaliśmy po Starym Mieście oraz po tzw. Wenecji Bydgoskiej podziwiając piękny Rynek oraz Katedrę, w której zachowało się bogate wnętrze, głównie XVIII-wieczne rokokowe wyposażenie, a najważniejszym zabytkiem sztuki, a zarazem obiektem obdarzonym szczególnym kultem religijnym jest Madonna z Różą.

Muzeum Mydła i Historii Brudy to kolejny zrealizowany punkt programu. Widzieliśmy eksponaty i akcesoria związane z utrzymywaniem higieny. Dowiedzieliśmy się, jak ludzie dbali o siebie w danym okresie historycznym. Próbowaliśmy prania dawnymi sposobami, braliśmy udział w warsztatach mydlarskich, a własnoręcznie wykonane mydełko zabraliśmy ze sobą do domu. Wyszliśmy z cudownie pachnącymi zakupami i jeszcze lepszymi wspomnieniami.

Wrażenia z pobytu w  Bydgoszczy jeszcze bardziej rozbudziły w nas ciekawość poznawania historii i kultury naszej ojczyzny. Dlatego z  zapartym tchem czekaliśmy na kolejne atrakcje w naszym programie.

Całodniowe zwiedzanie Torunia rozpoczęliśmy od wizyty wraz z przewodnikiem na Starym Mieście, które znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa Kultury UNESCO. To najlepiej zachowane, pod względem liczby zabytków, średniowieczne miasto. Rynek Staromiejski – to najstarsza część miasta, stoją tu trzy pomniki: symbol Torunia XIX-wieczny posąg Mikołaja Kopernika, statuetka flisaka otoczonego przez żaby, nawiązująca do toruńskiej legendy oraz figura psa Filusia.

Ogromną atrakcją dla uczniów okazała się Krzywa Wieża, czyli średniowieczna baszta Torunia. Zgodnie z legendą grzesznik, opierając się plecami o ścianę wieży, nigdy nie będzie w stanie utrzymać równowagi i się przewróci. Jedynie człowiek prawy jest w stanie przejść test i zachować równowagę. Nasi uczniowie chętnie poddawali się temu testowi.

Uczniowie mieli też okazję obejrzeć Nowe Miasto.  W nazwach ulic Nowego Miasta zapisane są nazwy zawodów: Warna, Ślusarska, Piernikarska, Sukiennicza. Nowe Miasto było miastem rzemieślniczym. Zajmowano się tu produkcją, na Starym Mieście - sprzedażą.

Uczestnicy wycieczki odwiedzili również Katedrę Świętych Janów, w której został ochrzczony Mikołaj Kopernik. Na kościelnej wieży zawieszony jest Tuba Dei (Trąba Boża) – jeden z najstarszych i największych dzwonów średniowiecznych w Polsce.

Kolejnym punktem wycieczki było oglądanie ruin Zamku Krzyżackiego. Otoczony fosą i podwójnym murem zamek miał własne młyny, piekarnie i stawy rybne. Do dziś zachowały się tylko ceglane mury, ciemne piwnice oraz gdańsko – wieża, która pełniła funkcję toalety.

Po spacerze, pełnym niesamowitych wrażeń udaliśmy się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Po wejściu do budynku przywitało nas Wahadło Foucaulta - jego serce waży 35 kg, a pełen obrót płaszczyzny jego drgań (charakterystyczny dla naszej szerokości geograficznej ~ 53oN ) następuje po około 30 godzinach. Następny etap to zwiedzanie i zabawa przy interaktywnych wystawach tematycznych: ścieżka emocji, ścieżka dojrzewania, ścieżka społeczno-kulturowa. Wystawy te dostarczyły naszej młodzieży wiadomości o tym, jak dorastamy, jakie emocje i uczucia towarzyszą w  procesie dorastania, w jaki sposób dokonuje wyborów, które wpływają na dorosłe życie i jak rodzą się zainteresowania.

Wielką i niezapomnianą atrakcją była także wizyta w Żywym Muzeum Piernika, czyli wciąż działającą piernikarnią z XVI wieku. Podczas pobytu uczestnicy nie tylko mogli zobaczyć jak wyrabia się tradycyjne toruńskie pierniki, wysłuchać legend, ale też wziąć czynny udział w ich powstawaniu. Własnoręcznie przygotowane wyroby stały się niepowtarzalną pamiątką z Torunia.

Ostatnim punktem naszego programu było zwiedzanie domu Mikołaja Kopernika i wysłuchanie ciekawostek z życia wielkiego astronoma.

Pełni wrażeń i pozytywnych emocji, zadowoleni i uśmiechnięci pożegnaliśmy Toruń.

galeria zdjęć